Blog

Web siteniz size mi ait?

November 19, 2012
web_siteniz_sizemiait

Bu soru size çok saçma gelebilir. Fakat öyle değil. Hele com gibi ulusal bir alan adı kullanıyorsanız isminizin tescili üzerinize mi kayıtlı bilmeniz gerekiyor.

Pek çok firma “Bir web sayfasına ihtiyacım var” der ve herhangi bir webmastera hem ismi aldırır hem de sayfayı yaptırır. Pek çok Webmaster ismi kendi üzerine alır. Bilhassa internet işinden fazla anlamayan firmalar pek de uğraşmak istemezler bu işlerle. Bir takım firmalar da işim ucuz olsun diye sayfalarını liseli çocuklara yaptırıyor.

Sonra…

Sonrası şöyle: Sayfada istenilen randıman alınamıyor, sayfayı yapan kişi ile firma arasında tartışma başlıyor. Firma webmasterin parasını ödemez veya kısmen öder işi daha profesyonel yapan birisiyle görüşür.  Görüştüğü kişi domainin kendi sunucusuna yönlenmesini ister. Yönlendirmek için DNS ayarlarının değişmesi gerekir. İşte tam bu sırada asıl sorun patlak verir. Firma domaini önceki webmastere aldırmıştı. Bütün kayıtlar onda, arayı da açmış zaten. Mecbur yine arıyor veya yeni webmastera aratıyor. Ulaşılamıyor, telefonu iptal olmuştur.  Üstelik alan adının süresi de bitmek üzere…

Siz de bu duruma düşebilirsiniz.

Aşağıdaki uyarıları dikkate alırsanız başınız ağrımaz. 

Öncelikle sağlam referanslı profesyonel  kişi/kurumlar ile çalışın.

Alan adlarınızın whois(*) bilgilerinde sizin isminiz ve bilgileriniz yer alsın.

Eğer biraz tecrübeniz varsa domainlerin ve hostun takibini kendiniz tutun, Eğer bilgi sahibi değilseniz hiç uğraşmayın. Anlaştığınız kişi ile bu işi sizin yerinize takip etsin.

Mümkünse işe başlarken bir anlaşma yapın. Bu anlaşmaya iki tarafın da mutabık kalmasına özen gösterin.

Bunları  yaptığınızda web  sayfanızı güvene almış olursunuz.

 

Domaininiz .tr uzantılı ise böyle bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz daha düşük. Çünkü .tr uzantılı alan adlarında isim mecburen firma üzerine kaydedilir. Sonra domaini başka bir kişi üzerine almak isterse sizin onaylı bir belgeniz olmadan yapmasına imkan yoktur. Siz onay verdiğinizde ismin sorumlusu değişebilir.

(*) whois nedir? 

Domainin yani web sayfanızın isminin kime ait olduğu bilgilerini tutan veritabanıdır. Whois bilgilerinde İlk kayıt tarihi, son kayıt tarihi, domainin sahibi, telefonu, email adresi, adresi kayıt firması gibi bilgiler yer alır. Üstelik bu bilgiler 4 farklı kategoride tutulur. İsmin sahibi için ayı, teknik sorumlu için ayrı, ödeme sorumlusu için ayrı, admin sorumlusu için ayrı tutulur. Alan adınızın whois bilgilerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ozdesoft.com size alan adınızla ilgili bütün konularda danışmanlık ve teknik destek vermeye hazırdır.

 

 

About admin

 ,