Yazılım öğrenmek istiyorum nereden başlamalıyım?


YAZILIM ÖĞRENMEK,ÇOCUKLAR İÇİN YAZILIM


Yazılım öğrenmek isteyenlerin bu kararsızlığını ve nereden başlayacağım demesini duyar gibiyim. Bu konuda çok farklı görüşler olabilir. Ben de kendimce doğru gördüğüm bir kaç noktayı sizlerle paylaşacağım. 

Öncelikle ne yapmak istediğini belirlemelisin. Yazılım sadece öğreneceğim demekle olmaz. Bir hedefin olmalı. Hangi dalda ürün çıkaracağını bilmen gerekiyor. 

Sonra; yazılım öğrenmeye başlayabilirsin. 

İlk yazılıma başlayan ne yaptığını görmeli ki yaptığından zevk alasın. Öncelikle hangi platformda yazdığının önemi yok, neyin ne işe yaradığını bilmen gerekiyor. Bir if nedir? nasıl kullanılır? While nedir nesaıl kullanılır bunları öğrenmelisin. 

Bu mantıkla düşünerek ihtiyacımız olan programı seçebiliriz. İlk etapta ücretsiz programlardan biri ile HTML yazarak başlayabilirsin. HTML üzerinden jQuery (javascript), CSS öğrenerek ilk adımı atabilirsin. 

Mesela ilk projen bir hesap makinesi yapmak olabilir. Eğer doğru mantıkla ve azimle gidersen en fazla 2 hafta sonra html ile etiketleri öğrenmiş olursun. jquery ile söz dizilimini (syntax) öğrenmiş olursun, css ile de sayfanı güzelleştirmeyi öğrenirsin. 

Kullanacağın programı mı seçmek istiyorsun? notepad++ veya atom  gibi ücretsiz programlar ile başlayabilirsin. Önerim İngilizce kullanman. 

Aklına takılanları yorum kısmına yazarsan yardımcı olabilirim. 

 

Hadi başla ne duruyorsun? 

 

KAYNAK:http://ozturkce.com