Yazılımı çocuklar öğrenmeli


YAZILIM ÖĞRENMEK ISTIYORUM NEREDEN BAŞLAMALIYIM?


Hep efsaneleşmiş hikayeler kulaktan kulağa dolaşır. Facebook kurucusu daha küçük yaşta bir yazılım yapmış, Tesla kurucusu Musk küçük yaşta bir yazılım geliştirmiş. Ya da Youtube  bir garajda kurulmuş. Peki bunları yapanlar insan mı? Nasıl onlar yapıyor da biz yapamıyoruz? Bizim ne eksiğimiz var?

Bu tür sorular aklımıza gelebilir. Neden? Çünkü: Biz çocuklarımıza telefonu, tableti veriyoruz git beni rahat bırak diyoruz. Ne ile ilgileniyor sorgulamıyoruz. Onlara yeterli eğitimi vermiyoruz. Ağaç yaşken eğilirken biz yaşken ellerine telefonları verip beyinlerini fuzuli şeylerle doldurup sonra da dikkat dağinıklığı, hiper aktif gibi etiketlerle etiketliyoruz ve onlara çözüm aramayla uğraşıyoruz. 

Oğluma bilgisayar öğretmeni şöyle demişti. Oyun oynayabilirsiniz, istediğiniz kadar. Fakat kendi yaptığınız oyunu. Düşünsenize çocuğunuz oyun yapmış, onu oynuyor. Olamaz mı? 

Tabiki olur. Çocuklarımıza sahip çıkarsak bizde de Facebooklar, Googlelar, Instagramlar vb. yazılımlar çıkar. Önce ellerinden telefonları alalım. 

Şöyle bir teklifim var. Hadi hep birlikte çocuklara daha 5-6 yaşlarından itibaren yazılım eğitimi verelim. Yaşlara göre eğitimler verelim. Bu konuda gelecek günlerde eğitim videoları hazırlamayı planlıyorum. Her çocuğun bunları öğrenmeye hakkı var. Sizin de bu eğitimi aldırmaya gayretiniz varsa hiç durmayın. 

 

Hadi başlayalım. 

 

KAYNAK:http://ozturkce.com